27 listopada 2018r.
Ostry dyżur literacki to uwielbiana i gromadząca tłumy akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie, utrzymującej balans pomiędzy zabawą a autorytetem eksperta. Skierowana głównie do dzieci do 12 r. ż. i rodziców. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.
Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach. Akcja ma za zadanie uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne wartościowe tytuły dzieciom, które od książek nie stronią.
Każda przeczytana z zainteresowaniem książka jest inwestycją w czytelniczy potencjał dziecka. Za każdym razem, gdy młody człowiek sięga po nudną, bezwartościową pozycję narasta jego bunt przeciwko literaturze w szerokim tego słowa rozumieniu. Dlatego tak ważne jest, by wskazywać wartościowe literacko i graficznie publikacje, wyrabiając w ten sposób, w młodych odbiorcach, dobre nawyki. Bardzo istotne jest, by podsuwać dziecku książkę, która je zainteresuje, a jednocześnie będzie osadzona w przestrzeni postrzegania przez nie świata.
W galerii kilka zdjęć uczniów z klasy IVa.
Zajęcia zostały przeprowadzone w Bibliotece Pedagogicznej.