BUDŻET OBYWATELSKI

2023!
Zagłosuj i ...razem sięgnijmy gwiazd!

Zachęcamy do oddania głosu  na nasz projekt Budżetu Obywatelskiego 2023!
Projekt nr 15
"Szkolne Obserwatorium Astronomiczne im. Zbigniewa Solarza
przy Szkole Podstawowej nr 8 im. Emilii Plater w Piotrkowie Trybunalskim".

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

Za każdy oddany głos dziękujemy!

***
W 1903 r. Felicjan Eugeniusz Piotr Kępiński ukończył ze złotym medalem gimnazjum rządowe w naszym mieście
(dzisiejsze I LO), co dało mu możliwość rozwinięcia kariery uznanego polskiego astronoma.

W budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego zostało stworzone profesjonalne planetarium.

Budowa profesjonalnego obserwatorium astronomicznego będzie świetnym uzupełnieniem oferty edukacyjnej naszego miasta, gdyż to czego nie da się pokazać w planetarium, będzie można zobaczyć na żywo. Wybuchy super nowej, plamy słoneczne, gwiazdy naszego Układu Słonecznego, mgławice, a także najdalsze zakątki naszej Galaktyki można obserwować tu i teraz.

Do tej pory poznaliśmy bardzo niewielki procent kosmosu, a co za tym idzie jest bardzo duża szansa, aby odkryć nową planetę lub gwiazdę. Dzięki wybudowaniu obserwatorium w naszym mieście nie tylko będziemy mieli takie możliwości, ale dane nam będzie również nadać nazwę nowo odkrytemu obiektowi, np. Supernowa Piotrkowa – brzmi całkiem nieźle.

Dzięki współpracy z Polską Agencją Kosmiczną nasze miasto stanie się ważnym ośrodkiem naukowym
w badaniach, tego na co każdy patrzy, gdy spojrzy
z zamiłowaniem i estymą w rozgwieżdżone niebo.